پارک علم و فناوری گیلان، مرجع مالکیت فکری استان

پس از پیوستن ایران به سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO در سال 1377 و تعیین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان نماینده ایران در WIPO، مسئولیت ثبت اختراعات بر عهده اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک قرار گرفت. ضرورت بررسی علمی و ماهوی اختراع منجر به راه اندازی سامانه ارزیابی علمی اختراعات توسط بنیاد ملی نخبگان با مشارکت سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران گردید. متعاقباً 10 مرکز بعنوان مرجع منطقه ای مالکیت فکری همکار مدیریت مالکیت فکری تعیین گردیدند. پارک علم و فناوری گیلان به عنوان یکی از مراجع منطقه ای مالکیت فکری در شمال کشور تعیین و از آن زمان تاکنون مشغول به فعالیت می باشد.

 
پارک علم و فناوری گیلان
مالکیت فکری یعنی چه؟

طبق تعریف WIPO مالکیت فکری، به ابداعات و دستاوردهای ذهنی اشاره دارد که شامل اختراعات، آثار ادبی و هنری، نمادها، نام‌ها، تصاویر و طراحی‌های مورد استفاده در تجارت می‌گردد. دارایی‌های فکری، به دو دسته «مالکیت صنعتی»، متشکل از پتنت‌ها، نشان‌های تجاری، طراحی‌های صنعتی و نشان‌های جغرافیایی و «کپی‌رایت»، شامل آثار ادبی و هنری، مانند رمان، شعر و نمایشنامه، فیلم، موسیقی، انواع نقاشی، عکس، مجسمه‌سازی و طرح‌های معماری تقسیم می‌شود.

 
کارگروه مالکیت فکری پارک علم و فناوری گیلان
 
کارگروه مالکیت فکری پارک علم و فناوری گیلان با هدف آموزش داوران این حوزه و کنترل کیفیت ارزیابی اظهارنامه های ثبت اختراع از سال 1397 شروع به فعالیت نمود از جمله رویدادهای برگزار شده توسط این کارگروه می توان به برگزاری کارگاه مالکیت فکری پیشرفته با تاکید براهمیت ثبت اختراع در دانشگاه گیلان، دوره آموزشی ارزیابان ثبت اختراع در پارک علم و فناوری گیلان و برگزاری وبینارمالکیت فکری و انتقال فناوری با همکاری مشترک با دانشگاه دولتی آستراخان اشاره نمود. 
 
 
 کارگاه پیشرفته مالکیت فکری- با تاکید بر اهمیت ثبت اختراع
 
 
 آموزش ارزیابان ثبت اختراع
 
 
 وبینار بین المللی مالکیت فکری و انتقال فناوری با همکاری دانشگاه دولتی آستراخان روسیه
مناسب چه کسانی است؟
گام اول
 
مراجعه به سامانه اداره ثبت اختراعات ایران و بارگذاری اظهار نامه ثبت اختراع شامل چکیده، ادعانامه، شرح و توصیف و نقشه های فنی
 
گام دوم
 
 انتخاب مرجع مالکیت فکری جهت ارزیابی ثبت اختراع
 
گام سوم
 
دریافت پاسخ مرجع و رفع ایرادات و پاسخگویی به ابهامات ارزیابان و در صورت نیاز جستجوی اختراع جدید و تکمیل مستندات و تحویل مجدد به اداره ثبت اختراعات
 
گام چهارم
 
دریافت جواب نهایی و در صورت تائید صدور گواهی ثبت اختراع که با پرداخت هزینه تمدید سالیانه به اداره ثبت اختراعات ایران تا 20 سال مالکیت هرگونه بهره برداری مادی و معنوی از اختراع را برای مخترع محفوظ می دارد.
سوالات متداول
چه مواردی به عنوان مالکیت فکری قابل ثبت هستند؟

اختراع، علامت تجاری (برند)، طرح صنعتی و نشان جغرافیایی

چه مواردی به عنوان اختراع قابل ثبت هستند؟

اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. مراد از صنعت ، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی، کشاورزی و خدمات نیز می شود.

چه مواردی به عنوان اختراع قابل ثبت نمی باشند؟

الف ـ کشفیات ، نظریه های علمی ، روشهای ریاضی و آثار هنری .

ب ـ طرحها و قواعد یا روشهای انجام کار تجاری و سایر فعالیتهای ذهنی و اجتماعی .

ج ـ روشهای تشخیص و معالجه بیماریهای انسان یا حیوان .

د ـ منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آنها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آنها.

هـ ـ آنچه قبلاً در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.

و ـ اختراعاتی که بهره برداری از آنها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.

اعتبار گواهینامه ثبت اختراع چقدر است؟

اعتبار گواهینامه اختراع پس از بیست سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه اختراع منقضی می شود. به منظور حفظ اعتبار گواهینامه یا اظهارنامه اختراع، پس از گذشت یک سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه و قبل از شروع هر سال، مبلغی که به موجب آیین نامه قانون ثبت اختراع، تعیین می شود، توسط متقاضی به اداره مالکیت صنعتی پرداخت می گردد. تأخیر در پرداخت، حداکثر تا شش ماه در صورت پرداخت جریمه مجاز است. درصورتی که هزینه سالانه پرداخت نشود، اظهارنامه مربوط مسترد شده تلقی و یا گواهینامه اختراع، فاقد اعتبار می شود.

ایده ای برای ثبت دارید؟
در صورتیکه ایده ای برای ثبت اختراع دارید دو مرحله در پیش رو خواهد بود:
 
1- جستجوی اختراع در پایگاه های داده همچون PatentScope ،GooglePatent و ... جهت حصول اطمینان از وجود نوآوری و گام ابتکاری در ایده ثبت اختراع
 
2- نگارش صحیح اظهارنامه ثبت اختراع (Patent Drafting)، در صورت عدم وجود تخصص مشورت با وکلای ثبت اختراع یا بهره گیری از خدمات مالکیت فکری در دفاتر انتقال فناوری و دفاتر فن بازار  
پارک علم و فناوری گیلان
اخبار رویدادها
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به پارک علم و فناوری گیلان می باشد.
Powered by DorsaPortal