شهرستان رودبار

شهرستان رودبار با وسعت 2574 کیلومتر مربع وسیعترین شهرستان استان گیلان به لحاظ وسعت است که از شمال به رشت از جنوب به استان قزوین و از غرب به فومن و استان زنجان محدود می شود. شهرستان رودبار در کرانه سفیدرود و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و آب و هوای آن تحت تأثیر هوای خشک و نیمه خشک ناحیه مرکزی قرار دارد از نظر آب و هوایی این منطقه بویژه شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشند و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه موضوع است این منطقه در مسیر بادهای دائمی دره سفیدرود قرار گرفته که بادهای منجیل آن معروف است. در واقع د هنگام گذر از رودبار رسیدن به رشت ، گیلان با تمام تنوع و زیبایی هایش به گونه ای موجز و فشرده از پیش چشم می گذرد.
این شهرستان دارای 4 بخش است: مرکزی شامل: رستم آباد، رودبار، منجیل و لوشان همچنین دهستان کلشتر می باشد. بخش عمارلوشامل دهستانهای: جیرنده وکلیشم می باشد بخش خورگام شامل دهستانهای: خورگام و دلفک می باشد. بخش رحمت آباد و بلوکات نیز شامل دهستانهای: بلوکات، رحمت آباد و دشتویل می باشد. اقتصاد این منطقه بعلت شرایط خاص اقلیمی بر پایه کشاورزی و دامداری استوار است. مهم ترین محصول آن زیتون می باشد که عمده ترین محصول کشاورزی شهرستان بوده و دارای فرآورده های ارزشمندی چون روغن زیتون و صابون است. درخت زیتون حدود 600 سال پیش در زمان شاه عباس بزرگ همزمان با کوچاندن کردان از نواحی شمال سوریه و حلب، به این منطقه راه پیدا کرد البته در سالهای اخیر کشت برنج در دشت ها همچنین کشت جو نیزدر این شهر رواج پیدا کرده است که هنگام عبور از آن به راحتی قابل مشاهده است در این شهر نژادهای مختلفی چون تالش ها، تات ها، کردها و گیلک ها زندگی می کنند و این امر موجب تنوع زبان در بین ساکنین آن می باشد.
رودبار به نامهای مختلفی از جمله «خشکه رودبار» ، « رودبار محمد زمان خانی» ، « رودبار زیتون»، « پیلده رودبار» معروف بوده است که نام رودبار احتمالاً به دلیل، جریان داشتن رودخانه سفیدرود در این شهرستان پدید آمده است. رودبار از نظر تاریخی دارای قدمتی 6 هزارساله می باشد. آثار بدست آمده در تپه مارلیک حاکی از وجود تمدنی کهن در این منطقه است که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد می باشد گفتنی است از مراسم های سنتی این منطقه می توان به جشن گلدهی سوسن چلچراغ ، جشن سنتی انارچینی و مراسم علم واچینی اشاره نمود

 

مرکز رشد واحدهای فناور رودبار
 
مراکز رشد با ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه‌های جدید توسط کارآفرینانی که در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه های مختلف فناوری تشکیل شده‌اند و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند، پشتیبانی می‌کند. این مراکز با تلفیق توانایی پژوهشگران، کارآفرینان و صاحبان صنایع به توسعه سریع فناوری کمک می‌کنند. این توسعه با همکاری اساتید، صاحب نظران علمی، متخصصین و پژوهشگران داخلی و خارجی و بهره گیری از اطلاعات و تجربیات دیگر کشورها و مراکز تحقیقاتی انجام می‌پذیرد.

مرکز رشد واحدهای فناور رودبار در تاریخ 1386/11/18 شروع به فعالیت نمود و دارای فضایی به مساحت 370 مترمربع و 8 واحد قابل واگذاری به پذیرش شدگان و یک سالن اجتماعات 60 متری می‌باشد. با توجه به قابلیتهای منطقه فعالیت در حوزه منابع معدنی، صنایع تکمیلی و جانبی مرتبط با زیتون به عنوان محورهای اولویت دار برای این مرکز در نظر گرفته شده است.
 
اهداف مرکز رشد
 • بسترسازی جهت پیاده سازی و تجاری کردن ایده­‌های نو مبتنی بر دانش توسط صاحبان ایده
 • ایجاد زمینه کارآفرینی و حمایت از نوآوری و خلاقیت نیروهای محقق
 • کمک به رونق اقتصاد محلی و ملی مبتنی بر دانش و فناوریهای پیشرفته
 • بستر سازی در راستای ایجاد فرصت های شغلی به ­منظور جذب کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی جهت توسعه فناوریهای پیشرفته
 • تولید وتوسعه­ محصولات­ وفرآیندهای­ فناوری قابل عرضه به بازار
 • ایجاد ارتباط بین ایده پردازان و سرمایه گذاران
 • کمک به رشد و توسعه ملی و منطقه‌­ای

مزایای پذیرش و استقرار در مرکز رشد :

 • کمک به رونق اقتصاد محلی و ملی مبتنی بر دانش و فناوریهای پیشرفته
 • بستر سازی در راستای ایجاد فرصت های شغلی به ­منظور جذب کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی جهت توسعه فناوریهای پیشرفته
 • تولید وتوسعه­ محصولات­ وفرآیندهای­ فناوری قابل عرضه به بازار
 • ایجاد ارتباط بین ایده پردازان و سرمایه گذاران
 • کمک به رشد و توسعه ملی و منطقه‌­ایبهره‌مندی از مجاورت با متخصصین حرفه‌ای
 • تسهیل در فرآیند تجاری‌سازی فناوری
 • بهره‌مندی از خدمات مرکز رشد بخصوص خدمات مشاوره ای و دوره های آموزشی
 • اعطای تسهیلات ارزان قیمت تدریجی و سرمایه در گردش
 • معافیت مالیاتی
 • استقرار در فضای پوششی
 • حضور در نمایشگاههای عمومی و تخصصی
مجتبی یوسفی کلشتری
هنرآموز دروس رشته برق در هنرستانهای شهرستان رودبار 1394-1389
مدیر هنرستان شهید بهشتی رودبار 1394-1398
مسئول مرکز رشد واحدهای فناور رودبار 1398
طراح سوال برتر شهرستان رودبار
نماینده مدیران فنی شهرستان رودبار
مدیر نمونه شهرستان رودبار در سال 97

 

مرکز رشد
اخبار مراکز رشد
آدرس : رودبار، خلیل آباد، جنب پارک شهید چمران، مرکز رشد واحدهای فناور رودبار، کد پستی:   11967-44619
تلفن :           5183 3162 013
 
 

 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به پارک علم و فناوری گیلان می باشد.
Powered by DorsaPortal